1.třída

Polovina školního roku je za námi……………

Naši prvňáčci mají za sebou polovinu školního roku a můžou se pochlubit svým krásným prvním vysvědčením, přestože jejich první měsíce školní docházky proběhly kvůli covidovým opatřením zcela netradičně, dokázali se během nich proměnit v samostatné a šikovné školáčky. Po pěti měsících pilné práce umí již spoustu písmenek, začínají číst první knížky, píší i počítají, dokáží povídat o sobě i o škole, práce jim jde od ruky. Také prvňáčky postihla na podzim distanční výuka, naštěstí se po více jak měsíci mohli vrátit zpátky do lavic. Radost měli nejenom prvňáčci s paní učitelkou, ale velkou úlevu pocítili hlavně rodiče.  O to víc si teď užívají a váží každého společného dne ve škole.

Před blížícím se svatým Mikulášem jsme si s prvňáčky uspořádali „čertí školu“. V pátek 4. 12. se rázem proměnili v krásné čertíky a andílky. Na prvňáčky v průběhu celého dne čekala spousta pekelných i andělských úkolů. Brkem s červeným inkoustem kontrolovali a opravovali čertovské příklady. Házeli bramborou, kreslili uhlem čerta, řešili čertovské hádanky. Také jsme měli vzácnou návštěvu, kterou jsme letos ani nečekali. Během dopoledne k nám do třídy nakoukli čerti s andělem i Mikulášem. Anděl nadělil dětem koš plný sladkostí a vitamínů, čerti je trochu postrašili a uhlem si označili zlobivce. Děti zarecitovaly básničky a musely slíbit, že zlobit nebudou. Naštěstí si žádného žáčka neodnesli, protože paní učitelka jim to nedovolila, je ráda, že je má všechny ve škole.

Na zimu jsme pro ptáčky v okolí školy společnými silami v pracovních činnostech vyrobili závěsná krmítka ze zrní a hned jsme je nainstalovali na strom před naší třídou. O přestávkách tak můžeme pozorovat, jak si na nich sýkorky a jiní ptáčci pochutnávají.

Poslední den před vánočními prázdninami jsme pojmuli jako projektový den, kdy jsme si povídali, jaké jsou vánoční zvyky a tradice u nás a některé jsme si stihli vyzkoušet. Zapálili jsme svíčky na adventním věnci, rozkrajovali jsme jablíčka, pouštěli si lodičky, četli si vánoční příběh o Ježíškovi, psali přáníčka a vyrobili jsme si andílka. Nejvíce se děti samozřejmě těšily na rozdávání dárečků, které na ně pod naším stromečkem čekaly. Také nechyběla ochutnávka vánočního cukroví, které napekly šikovné maminky.

V rámci zapojení naší školy do projektu „Ovoce a zelenina do škol“ si pro nás Bovýsek připravil ochutnávku exotického ovoce a zeleniny. Ve vyučování tak mohli prvňáčci poznat a ochutnat méně známé ovoce, jako je avokádo, granátové jablko, nashi, kiwi, mochyni a mango. Dozvěděli se informace o historii, zajímavostech a možnostech použití jednotlivých druhů. Ochutnávku jsme si společně užili a těšíme se, co ochutnáme příště.

Nezahálíme ani v hodinách prvouky, která děti baví. V lednu v návaznosti na téma lidské tělo děti společně ve skupinkách vytvářely kostry lidského těla. Z čeho?  Z ruliček od toaletního papíru. Kostry nám nyní zdobí naši třídu.

Jakmile napadl sníh, vyráželi jsme ven, pořádně si užít zimních radovánek, než roztaje. Děti bobovaly, dělaly anděly do sněhu a s velkou radostí běhaly, dokud neměly tváře červené.

Na závěr jsme si posuďte sami, jak nám práce šla, a jak nás bavila. Prohlédněte si naše fotky

zapsala Mgr. Milada Henclová

• 1_pololeti_1_rocnik_20_21_1