Člověk poznává svět i vesmír

Ve středu 1. března 2017 se ve 4. třídě uskutečnil projektový den křížem všemi předměty na dané téma. Žáci si vylosovali skupinku a v té celé dopoledne na stanovištích plnili zajímavé úkoly. Každé stanoviště bylo určeno jednomu vyučovacímu předmětu.

V českém jazyce si nejprve děti přečetly úryvek z knihy Malý princ a potom s textem pracovaly podle pokynů. Rozebíraly jeho obsah, hledaly hlavní postavy, vyhledávaly slovní druhy, určovaly vzory podstatných jmen apod.

Na matematiku se hodila jedna stránka v učebnici s názvem Člověk poznává svět, na které byly zapsány zajímavé události s letopočty, obrázky i jmény objevitelů. Děti se s nimi seznámily a pak počítaly jejich stáří. Potom společně přemýšlely, které mohli zažít jejich rodiče nebo prarodiče. Přitom někteří žáci zjistili, že si musí doplnit informace o tom, kdy se jejich maminky, taťkové, babičky nebo dědečkové narodili.

Vlastivěda byla ve znamení tabulek a slepých map. Děti do nich zapisovaly a zakreslovaly nejvyšší pohoří a hory jednotlivých světadílů i naší republiky. Informace hledaly v atlasech světa a v učebnicích.

V přírodovědě se žáci ponořili do Sluneční soustavy, kreslili model Slunce a jeho planety. U jedné z nich, kterou si zvolili, vyhledávali podrobnější údaje na počítači, ty zpracovávali, přepisovali, tiskli a kopírovali k nim obrázky – tím si procvičili svoje schopnosti a dovednosti z hodin informatiky.

V rámci anglického jazyka čekalo na děti několik slovíček k překladu. Ta neznámá museli vyhledat ve slovnících.

S největším nadšením se děti pouštěly do práce na stanovišti výtvarné výchovy. Úkol zněl JAK PODLE TEBE VYPADAJÍ MIMOZEMŠŤANÉ. Tady vznikla řada pěkných postaviček a příšerek a děti prokázaly svoji šikovnost a nápaditost.

Celé dopoledne proběhlo v čilém pracovním ruchu. Všichni se zapojili s chutí do úkolů, které si mezi sebou dokázali rozdělit, vzájemně si pomáhali a předávali si své zkušenosti a znalosti. Na závěr si společně sedli do kroužku, svoje práce předvedli a nakonec vše vystavili ve třídě a na chodbě školy.

Zapsala Mgr. Hana Vencovská