Výlet 4. třídy

Ve středu 21. června 2017 jsme se vydali na turistický výlet do údolí řeky Doubravy. Ráno jsme vyjeli z Lípy autobusem od školy v 7.36 do Havlíčkova Brodu a odtud vlakem v 8.13 do Chotěboře. Odtud vedla cesta podél Doubravy přes Geofond, pak přes Horní mlýn až do Bílku.

Trasa byla dlouhá asi 6 km, z toho 4 km skalnatým terénem. Děti byly vybaveny pevnou obuví, velkou svačinou a množstvím nápojů. Příjemné slunečné počasí dodávalo pochodování dobrou náladu a zvyšovalo touhu po poznávání krajiny.

Děti zvládly i ty nejnamáhavější výstupy na Čertův stolec a Sokolohrady, se zaujetím zkoumaly řečiště Doubravy, pozorovaly živočichy a rostliny na naučné stezce. Protože bylo v řece poměrně málo vody, mohli jsme vidět drobné rybky, raky a chrostíky. V okolních lesích už rostou houby, a tak jsme cestou viděli hřiby kováře a smrkového, několik bedel, babky, lišky, růžovky i holubinky.

Při odpočinku na Sokolohradech, jsme si přečetli několik pověstí o okolí, poobědvali jsme - většinou řízky od maminek a postavili několik přírodních domečků.

Nedaleko Bílku se podařilo Adamovi najít kešku, kterou potřebují děti do prázdninového putování. A v Bílku jsme objevili půjčovnu a prodejnu čtyřkolek a motorek – to byl zážitek hlavně pro kluky – mohli si na ně sednou, sáhnout...... Navíc tu byl obchůdek s kornouty, limonádou, kávičkou, a tak jsme poslední chvíle před odjezdem strávili mlsáním.

Domů do Lípy jsme přijeli všichni v pořádku, spokojeni, se zajímavými zážitky v 16.30 autobusem a rodiče na nás už netrpělivě čekali.

Zapsala Mgr. Hana Vencovská