Přednáška Havlíčkobrodsko za 2. světové války

Ve středu 20. února 2019 proběhla během hodiny dějepisu přednáška Mgr. Aleny Jindrové, pracovnice Muzea Vysočiny, na téma Havlíčkobrodsko za 2. světové války.

Paní Jindrová nejprve s žáky diskutovala na téma antisemitismus, rasismus, holocaust, uprchlíci a emigranti. Zaměřila se nejen na dobu minulou, ale také na současné problémy. Žáci se aktivně do diskuse zapojili a vyjadřovali své názory.

Po úvodní diskusi se již paní Jindrová zaměřila na období 2. světové války v Havlíčkově Brodě a okolí. Zmínila se o významných osobnostech z Havlíčkobrodska, které se aktivně zapojily do bojů proti nacistům v zahraničí nebo v domácím odboji. Část přednášky byla věnována také přeškolovacímu táboru v Lípě.

Přednáška byla velmi zajímavá a žáky pozitivně hodnocená. Doplnili si své poznatky o období 2. světové války a protektorátu.

Zapsala Mgr. Božena Kučerová

Okresní kolo matematické olympiády 5. ročníku

Ve středu 30. ledna 2019 proběhlo okresní kolo matematické olympiády pro 5. ročníky. Z naší školy se zúčastnil Martin Jůzl. Umístil se na 11. až 12. místě z 25 účastníků. Blahopřejeme!!! Přejeme mnoho úspěchů při dalším řešení matematických soutěží.

Školní kolo recitační soutěže

Poslední den prvního pololetí byl opět věnován nejen rozdávání vysvědčení, ale i školní recitační soutěži. Té předcházela třídní kola recitace. Z každé třídy bylo vybráno maximálně 10 reprezentantů, kteří  již od první vyučovací hodiny přednášeli v naší studovně básně i prózu.  Nejprve začínali žáčci 2. a pak 3. tříd. Později se dostali ke slovu také starší žáci. Naše soutěžení bylo zakončeno čtvrtou vyučovací hodinu. Děti byly rozděleny do 4 věkových kategorií, z nichž 3 nejlepší postupují do okrskového kola v Havlíčkově Brodě. To se uskuteční 14. února v prostorách AZ centra.

Výsledková listina školní recitační soutěže konané dne 31. ledna 2019

(žáci postupující do okrskového kola v Havlíčkově Brodě)

1. Kategorie

1)      Adéla Hejlová

2)      Anna Marie Ranecká

3)      Tadeáš Fikar

1)      Daniela Havelková

2)      Magdaléna Šedinová

3)      Vojtěch Hejl

1)      Barbora Šedinová

2)      Silvie Rosická

3)      Nikola Heřmánková- postup z třídního kola…..

1)      Nikol Rosická

2)      Daniel Kandr

3)      Jana Nováková – postup z třídního kola

Okresní kolo přeboru družstev škol v šachu Havl. Brodu

Okresní kolo přeboru družstev škol v šachu Havl.Brodu se uskutečnilo ve středu 16. ledna v hotelu Slunce. Z naší školy se zúčastnilo 10 žáků ve dvou kategoriích.

V kategorii 1. – 5. ročníku se zúčastnili: Srba Daniel, Pecen David,  Souček Jakub, Poulíček Simon, Souček Daniel a Zajíček Pavel – družstvo se umístilo na 8. místě.

V kategorii 6. – 9. ročníku se zúčastnili: Schläfer Zbyněk, Švec Milan, Novák Daniel, Schläfer Jakub – družstvo se umístilo na 7. místě.

Kategorie A) a B) se hrála systémem každý s každým, při účastnících 10, respektive 9 škol, tedy vždy na 9 kol, tempem 15 minut pro každého hráče na partii. O výsledku rozhodly body hráčů – olympijský systém.

Všem žákům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších vítězství při hraní šachů.

Školní kolo dějepisné olympiády

Ve středu 21. listopadu 2018 proběhlo školní kolo dějepisné olympiády s tematickým zaměřením „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace.“ Školního kola se zúčastnilo 30 žáků - 9 z 9. ročníku a 21 z 8. ročníku.

Nejlepšího výsledku dosáhl žák 8. ročníku L Koubek (76% úspěšnost). K dalším úspěšným řešitelům (více než 60% úspěšnost) patří M. Nepovím (8. ročník), D. Šimek (9. ročník), M. Šimek (9. ročník), D. Loskot (8. ročník), D. Kandr (8. ročník), Tomáš Novák (9. ročník), Z. Schläfer (9. ročník) a F. Neubauer (9. ročník). Velká gratulace všem!

Do okresního kola postupují L. Koubek, M. Nepovím a D. Šimek.

zapsala Mgr. B. Kučerová

Soutěže Přírodovědný KLOKAN 2018/2019, která na naší škole proběhla dne 12. 10. 2018 v VIII. a IX. třídě (kategorie Kadet), se pod vedením Ing. Valenty a Mgr. Pokorné zúčastnili všichni přítomní žáci. Každý mohl získat maximálně 120 bodů a do dalšího kola soutěže postupují první tři umístění žáci.

Výsledky soutěže Přírodovědný KLOKAN 2018/2019 - ZŠ Lípa
17. Čejka Jakub 39

zapsal Ing. L. Valenta

Ocenění za podzimní akci - 72 hodin

V rámci školní družiny se na podzim pod vedením Dany Výborné naši žáci zúčastnili akce 72 hodin. Za práci odvedenou v zájmu ochrany přírody získali tento certifikát.

Přespolní běh v Havlíčkově Brodě

Dne 18. 9. 2018 se zástupci naší školy zúčastnili přespolního běhu v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. Běželo se v několika kategoriích. Nejmladší byli závodníci ročníku narození 2008, nejstarší byl ročník 2003. Téměř ve všech kategoriích jsme měli své sportovní zástupce. Závodní trať byla dlouhá buď 600 m nebo 1 200 m.

V „našlapané“ konkurenci havlíčkobrodský škol jsme dosáhli krásných výsledků. Největších úspěchů dosáhli žáci: Justýna Koudelková – 5. třída, která obsadila krásnou stříbrnou příčku. Dvě zlaté medaile jsme si dovezli díky bratrům Pecnovým. David i Tomáš vyhráli s přehledem a potvrdili svůj velký sportovní talent. Také ostatní žáci dobře reprezentovali naši školu, někteří se umístili v první desítce.

zapsala Mgr. Petra Šimánková