ČTENÍ VE ŠKOLCE

Školáci z devítky chodí v letošním roce číst pohádky do mateřské školy.

I my, malí žáci 4. třídy, jsme se v tomto měsíci zapojili do čtení v naší školce. Malým kamarádům z oddělení MYŠIČEK čteme před spaním příběhy o hajném Robátkovi. Ze čtení máme velkou radost, "školkáčci" nás poslouchají s velkým zaujetím a paní učitelky žasnou, jací jsme zdatní čtenáři.

Také jsme si připravili několik zajímavostí o knihách:

Historie Měsíce knihy se začala psát v roce 1955. Název kniha vychází z latinského slova Liber, které používali Římané. Psali na tenkou vrstvu -"liber", která se nachází mezi kůrou a dřevem stromu. Anglické slovo book pochází z dánského slova pro knihy - bog, což znamená bříza. První lidé v Dánsku psali v minulosti na březovou kůru.

Nejdražší dětskou knihou v historii se stalo první vydání Alenky v říši divů od Lewise Carrolla, které bylo vydraženo za 1,5 miliónů dolarů na aukci v New Yorku.

Největší knihou na světě - Ku Tho Daw Phayar - kompletní buddhistická bible vyrytá do 729 bílých mramorových tabulí. Ty jsou postaveny do čtverce a každá je chráněna malým chrámem.

Největší knihovnou na světě je knihovna amerického kongresu na adrese Washington DC, USA. Obsahuje 28 milionů knih a má 532 kilometrů regálů. Při rychlosti 50 km za hodinu by trvalo téměř 8 hodin projít všechny chodby knihovny. Britská knihovna v Londýně je svojí velikostí na 2. místě a obsahuje více než 18 milionů knih.

Největší knihkupectví je možné najít v New York City v USA. Má 20.71 km regálů a zabírá plochu 14,330 m².

Nejprodávanější autorkou všech dob je s největší pravděpodobností Agathe Christie, autorka detektivních příběhů. Od roku 1920 se prodalo přes miliardu výtisků jejích knih v anglickém jazyce a o další miliardu více v 45 jazycích celého světa.

Nejpřekládanější kniha české literatury – přeložena do 58 jazyků světa – proslulé Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války spisovatele Jaroslava Haška.

Nejpřekládanějším českým autorem dvacátého století, jedním z nejosobitějších spisovatelů vůbec je spisovatel Bohumil Hrabal. A ještě Milan Kundera ve světě nejpřekládanější a nejvydávanější český autor.

Zapsala Mgr. Hana Vencovská